Sağlık Bakanlığı KPSS 2023/5 İle 31 Bin 600 Personel Alımı 2023 – Lise, Ön Lisans ve Lisans

Sağlık Bakanlığı ÖSYM KPSS 2023/5 tercih kılavuzu ile 31 bin 600 Sözleşmeli ve sağlık personel alımı yapacak. Tercih kılavuzu ile tercihler ve kontenjan bilgisi yayımlandı!

Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel alımı gerçekleştirecek. Geçtiğimiz gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklama da 2023 ylı 42 bin 500 Sözlşemeli Sağlık Personeli ve Sürekli İşçi alımı yapılacağı açıklanmıştı. Bu yönde İşçi Alımı ilanının yayımlanması ile birlikte sözleşmeli personel alımı detaylarıda gelmeye başladı.

Sağlık Bakanı Sözleşmeli Personel alımları ÖSYM tercih kılavuzu ile yapılacak. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklama da kontenjan bilgisinide verdi. Buna göre İşin Olsa ekibi olarak sizlere ÖSYM tercih kılavuzu hakkında bilmeniz gerekenleri ve detyaları paylaşıyoruz.

31 Bin 600 Sözleşmeli Personel Alımı Yapılacak!

Sağlık Bakanı 21 Mart 2023 tarihi ile yaptığı duyuruya göre KPSS ile 6.069 hemşire, 1.530 ebe, 1.494 sağlık lisansiyeri, 798 sağlık teknisyeni ve 21.709 sağlık teknikeri olmak üzere, toplam 31.600 sözleşmeli sağlık personeli Alım süreçlerinin başlatılması için, başvuru kılavuzları  tercih kılavuzu hazırlanmak üzere ÖSYM’ye gönderilmiştir. şeklinde açıklamada bulundu.

Resmi Gazetede İlan Yayımlandı!

1.Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmek üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında 31.600 sözleşmeli sağlık personeli Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile alınacaktır.

2.Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde tercih yapılabilecek sözleşmeli personel pozisyonlarının ve başvuru şartlarının bulunduğu KPSS-2023/5 Tercih Kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayınlanacaktır.

3.Adaylar tercihlerini 28 Mart 2023 – 03 Nisan 2023 tarihleri arasında tercih kılavuzunda belirtilen kurallara göre ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve şifresini girerek yapabilecektir. ÖSYM’ye veya Sağlık Bakanlığına posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır.

4.Sözleşmeli personel pozisyonlarının unvan/branş ve öğrenim düzeylerine göre dağılımı ekte gösterilmiştir

Detaylı Kontenjan Dağılımı Nedir?

Sağlık Bakanlığı personel alımları ” Lise, Ön Lisans ve Lisans ” Mezunu adaylar içerisinden gerçekleştirilecektir. Buna göre,

  • 6.069 Hemşire ( Lise ve Lisans Mezunu )
  • 1.530 Ebe ( Lisans mezunu )
  • 1.494 Sağlık Lisansiyeri,
  • 798 Sağlık Teknisyeni ( Lise Mezunu )
  • 21.709 Sağlık Teknikeri ( Ön Lisans Mezunu )

Resmi Gazete Personel Alımı Kontenjanları Yayımlandı!

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

Tercih kılavuzuna başvurular sadece şartları taşıyan adaylardan alınacak. Bu kapsamda adayların,

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alablmek, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak gibi genel şartlar aranacak.

Özel Başvuru Şartları Nedir?

Adaylardan özel olarak KPSS şartı aranacak. Ayrıca alım yapılacak pozisyona göre ilgili kılavuzda belirtilen nitelik kodlarına göre eğitim şartlarının sağlanıyor olması gereklidir.

KPSS Şartı Ne Olacak?

Sağlık Bakanlığı personel alımları KPSS Puanı ile yapılacak. 2022 yılı KPSS puanı kullanılacak olup adaylardan 2022 yılında yapılan KPSS’den Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden puan almış olmak gereklidir.

Yaş Şartı Olacak Mı?

Adaylardan herhangi bir yaş şartı aranmayacaktır. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alanlar ile 65 yaşını doldurmuş olanlar göreve başlatılmayacaktır.

Sağlık Bakanlığı Tercih Tarihleri Yayımlandı!

Az Önce resmi gazetede yayımlanan ilana göre Sağlık Bakanlığı tercih tarihleri paylaşıldıç 28 Mart – 3 Nisan 2023 taihleti arasında tercihler alınacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.